Samodzielne pomalowanie dachu to nie lada wyzwanie dla początkujących. Nawet łatwa w aplikacji farba na dach Lowicyn może sprawiać niedoświadczonym kłopoty. Przeczytaj w w poniższej instrukcji o najczęściej popełnianych błędach i uniknij ich przy malowaniu powierzchni farbą na dach Lowicyn.
Na co zwrócić szczególną uwagę w czasie malowania dachu:
- niewłaściwe odtłuszczenie – jeśli niedokładnie odtłuścisz blachę, to pozostawiona sadza, związki siarki, azotu sprawią, że przyczepność farby będzie niewystarczająca.
- użycie nieodpowiedniego środka do czyszczenia – przyczepność obniża źle dobrany preparat, użycie domowych środków czystości zawierających dodatki nabłyszczające jest niewskazane. Przed nałożeniem pierwszej farby na dach Lowicyn należy oczyścić podłoże 1–2% roztworem amoniaku, spłukać czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Natomiast przed pomalowaniem dachu farbą eko-Lowicyn należy go odtłuścić preparatem EMULSOL RN-1, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
- aplikacja na starą powłokę – jeśli nie wiesz jaką farbą pomalowany był dach podczas renowacji przeprowadź próbę na niewielkim fragmencie blachy. Pozwoli to sprawdzić poziom przyczepności i reakcję jakie zachodzą między starą a nową farbą na dach.
- malowanie w nieodpowiednich warunkach – producenci farb na dach Lowicyn określają temperaturę powietrza, podłoża i wilgotność względną powietrza, w której należy stosować preparat. Jeśli zlekceważysz wytyczne, na dachu mogą powstać plamy, nierównomierny stopień połysku i powłoka będzie miała małą odporność w późniejszym okresie eksploatacji. W przypadku farb Lowicyn zalecana temperatura to 10–25 ºC. Nie należy malować przy dużej wilgotności powietrza oraz w okresie przewidywanych opadów.
- nie wymieszana farba – to powód niejednolitego koloru. Różnice w kolorze i stopniu połysku mogą być widoczne, a efekty twojej pracy będą niezadowalające. Nawet jeśli masz zamiar pomalować część dachu następnego dnia, nie zapomnij o ponownym rozmieszaniu farb.